Jak zostać detektywem

Wszystkie wymogi formalno-prawne, na podstawie których jesteśmy w stanie ocenić czy nadajemy się na detektywa, określa ściśle ustawa o usługach detektywistycznych. Nie jest łatwo znaleźć zatrudnienie, w szczególności osobom niedoświadczonym, które nigdy nie pracowały w żadnych służbach. Większość pracowników agencji i biur detektywistycznych, czy też prywatni detektywi, to na przykład byli policjanci. Nie jest to wymóg, ale ta grupa zawodowa posiada dwie bardzo ważne cechy, które z kolei na stanowisku detektywa są niezwykle przydatne. Są to kontakty, jak i umiejętności praktyczne. Pracownicy służb mundurowych mają bardzo podobne prawa i obowiązki, jak detektywi, jednakże ich praca różni się znacząco. Detektyw ma za zadanie zbierać dowody, informacje, gromadzić materiały. Pomagać w rozwiązywaniu rozmaitych spraw, ale to nie on jest od wymierzania kary i szukania sprawiedliwości. W przypadku spraw związanych ze sprawdzaniem wierności partnerów lub współmałżonków, praca detektywa kończy się na etapie zebrania niezbędnych dowodów lub wskazania, że do zdrady doszły czy też nie. Materiały te mogą zostać przekazane do sądu i na ich podstawie sprawa rozwodowa przebiega znacznie szybciej. Jak widać jednak, ten etap przejmuje już sąd. Kandydaci, którzy ubiegają się o posadę detektywa, muszą uzyskać licencję. Poza tym wymaga się wieku minimum 21 lat oraz wykształcenia przynajmniej średniego.

Byli policjanci, którzy zaczynają pracować, jako detektywi mają również łatwiej ze względu na szereg umiejętności praktycznych, które zostały zdobyte podczas lat pracy. Niedoświadczonym osobom brak takich umiejętności i konieczne jest szkolenie od podstaw, pomimo posiadanej licencji czy też ukończonych kursów. Kandydaci muszą się liczyć z koniecznością znajomości ustawy o ochronie danych osobowych, Konstytucji, jak i szeroko pojętego prawa. Ponadto nie mogą mieć na swoim koncie żadnych wyroków skazujących, także związanych z przestępstwami skarbowymi. Do tego konieczne jest posiadanie orzeczenia lekarskiego. Ocenie podlegają predyspozycje fizyczne, jak i psychiczne.

Ta ostatnia kwestia dla detektywa jest bardzo ważna. Po pierwsze zmaga się on z niejednokrotnie trudnym sprawami, wymagającymi trzymania emocji na wodzy, po drugie wielokrotnie będzie mieć do czynienia z klientami, którzy sami mają problem z trzymaniem nerwów na wodzy. Działania czysto praktyczne, jak i swego rodzaju zadbanie o komfort psychiczny klienta to coś, bez czego nie obejdzie się żaden detektyw. Elementy, które trzeba znać i umieć.

 

Reklama: Detektyw Dębica

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.