Liga Typera
Fotograf Rzeszów Klimatyzacja Kraków

Meble młodzieżowe

Ludowy Klub Sportowy “Czarni” w Czudcu (wcześniej LZS) działa od… No właśnie, Ustne przekazy mówią, że jego historia z przerwami, liczy 40 lat. Jak zwykle wizytówką sportową była drużyna piłki nożnej, która w sezonie 1978/79 została zgłoszona do rozgrywek klasy C. Rok później futboliści awansowali o “oczko” wyżej. Jednak przez następnych lat w Czudcu oglądano tylko piłkę na wymiarze B-klasowym.

Przełomem okazał się rok 1984/85. Zespół prowadzony przez byłego piłkarza Zelmeru Andrzeja Zielińskiego, spisywał się znakomicie. Dobra passa zaczęła się w rozgrywkach o Puchar Polski . Na szczeblu okręgu Czarni wyeliminowali kolejny drużyny – Motoru Boguchwała, Iskry Zgłobień, LZS Przybyszówka, Igloopolu Wiśniowa. O ile tych zwycięstw można się było spodziewać, to już następne należy określić mianem sporych niespodzianek. W Czudcu w dalszej fazie rozgrywek poległy takie zespoły jak rezerwa rzeszowskiej Stali oraz trzecioligowy Zelmer oraz Stal II Mielec. Dopiero w finale na szczeblu okręgu podopieczni trenera Zielińskiego ulegli rezerwie Resovii 1-2, kwalifikując się jednak do rozgrywek na szczeblu centralnym. Tu ich rywalem był renomowany zespół krośnieńskich Karpat, który po dramatycznym meczu, po dogrywce, zwyciężył 3-2. W tym pełnym sukcesów roku odnotować należy jeszcze jeden – awans Czarnych do A klasy. Znów musiało upłynąć kilka lat by sportowa społeczność Czudca mogła świętować kolejny awans – tym razem do klasy okręgowej. Niestety, tylko dwa sezony kibice cieszyli się z występów pupili w tym gronie. Czarni zatrzymali się dopiero w B klasowym towarzystwie.

Szybko jednak przyszło opamiętanie i w tym sezonie piłkarze z Czudca wywalczyli ponowny awans. Kropię nad “i” postawił mecz na swoim boisku wygrany przez gospodarzy 6-3.

Oto autorzy awansu: Adam Iskrzycki, Zygmunt Iskrzycki, Józe Gielata, Marian Nieroda, Mieczysław Ruszała, Adam Polański, Józef Noga, Bogdan Jodłowski, Jan Kowal, Stanisław Wójcik, Krzysztof Górecki, Mirosław Żybura, Paweł Grodzki, Stanisław Maźnicki, Grzegorz Iskrzycki, Leszek Fąfara, Marian Czopik, Jan Noga, Ryszard Jaworski, Andrzej Dobek. Trenerem jest Adam Iskrzycki z powodzeniem występujący w bramce Czarnych. Funkcję prezesa piastuje Marian Nieroda, wiceprezesa – Antoni Czarnik.

Nasz sukces byłby niemożliwy bez pomocy sporej grupy ludzi – mówi Marian Nieroda. Otrzymujemy finansowe wsparcie z urzędu Gminy i z Rady Sołeckiej. Podziękowania należą się wójtowi, Józefowi Wójcikowi. SKR z Czudca świadczy nam usługi transportowe, wożąc piłkarzy na mecze. Poza tym niebagatelną rolę odgrywają prywatni sponsorzy. Będziemy zabiegać o dalszą pomoc – przede wszystkim niezbędny jest zakup butów piłkarskich oraz siatek na bramki. Myślimy o wybudowaniu pawilonu klubowego z pełnym zapleczem. Naszym dotychczasowym dobrodziejom dziękujemy za “już” i prosimy o “jeszcze”. Ich pomoc jest niezbędna. Jeszcze dwa słowa o kibicach. Dopingują nas w Czudcu, są na meczach wyjazdowych. Zawsze piłkarzom towarzyszy jeden autokar pełny fanów Czarnych.

Mistrzowskie rozgrywki rozpoczną się 21 sierpnia. Drużyna z Czudca inauguruje sezon meczem na swoim boisku, a jej rywalem będzie Inter Gnojnica.


Waldemar Kłos

BOJOWA drużyna – tak można określić piłkarską jedenastkę Ludowego Klubu Sportowego “Czarni” w Czudcu, w województwie rzeszowskim. Drużyna po kilkuletniej grze w klasie C, a przez ostatnie trzy lata w klasie B awansowała w bieżącym roku do klasy A grupy rzeszowskie, w której spisuje się nadspodziewanie dobrze. Pierwszy mecz na swoim boisku ze “Świlczanką” ze wsi Świlcza czudeccy piłkarze wygrali 1-0. W drugim na wyjeździe pokonali “Azalię” z Brzózy Królewskiej 6:3 W drużynie grają chłopcy zamieszkali w wioskach na terenie gminy, w Zaborowie, Wyżnem, Nowej Wsi, Babicy i Czudcu. W kadrze jest 28 piłkarzy: bramkarze – Adam Iskrzycki i Stanisław Zaremba, obrońcy – Marian Nieroda, Józef Gielata, Janusz Pasternak, Grzegorz Iskrzycki, pomocnicy i napastnicy – Janusz Kocur, Marian Lalik, Janusz Ogrodnik, Janusz Tomoń, Jan Noga, Janusz Bury, Bogdan Kielar, Roman Mikuszewski, Bogdan Horbaczek. Niektórzy z nich są zatrudnieni w miejscowych zakładach pracyw w SKR w Nowej Wsi, w GS “Samopomoc Chłopska” w Czudcu w Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej, w Zawodowej Straży Pożarnej w Strzyżowie. Kilku jest uczniami szkół średnich, jeden studentem trzeciego roku Akademi Medycznej w Krakowie. Zajęcia z drużyną prowadził dotychczas instruktor, Andrzej Zieliński, a obecnie trenuje piłkarzy Aleksander Adamowicz, były zawodnik “Stali” i Rzeszowa i “Wisłoki” z Dębicy.

Największą niespodziankę sprawili czudeccy piłkarze w rozgrywkach pucharowych poprzedniej edycji, pokonując kolejno “Iglopol” z Wiśniowej 1:0 “Stal II” z Rzeszowa 4:1 “Zelmer” z Rzeszowa 2:1 “Stal II” z Mielca 1:0. Dopiero w 1/32 przegrali z trzecioligową drużyną “Karpaty” z Krosna 2:3, ale po dogrywce. W normalnym czasie wynik brzmiał 2:2.

Wraz z osiągnięciem przez drużynę czudecką awansu i możliwości udziału w rozgrywkach klasy A, w skład której wchodzi 12 zespołów z całego województwa rzeszowskiego znacznie wzrosły koszty związane z transportem, opłatami sędziów i innymi wydatkami. Wspierają piłkarzy w miarę możliwości – RW LZS, GRN w Czudcu, RSP “Nowa Droga” oraz rada sołecka. Szkoda, że nie udało się nakłonić do pomocy największego zakładu w Czudcu, jakim jest “Instal”. Dobrym zapleczem drużyny są juniorzy, którzy występują w klasie A i grą oraz wynikami wcale nie ustępują starszym kolegom. W najbliższym czasie kilku z nich znajdzie miejsce w I drużynie.

Czudecki klub to nie tylko piłka nożna. Jest tu bowiem jeszcze sekcja strzelecka i tenisa stołowego. Członkowie sekcji strzeleckiej zaliczają się do czołówki tej dyscypliny sportu w województwie. Dobrze pracuje również sekcja tenisa stołowego. Drużyna męska uczestniczy w rozgrywkach ligi wojewódzkiej.

1
Orzel Lubla
14
34
44
-
13
2
Plomien Zagorzyce
22
33
41
-
21
3
Czarni Czudec
14
32
54
-
11
4
Sokol Grodzisko
14
28
37
-
17
5
Korona Dobrzechów
14
25
24
-
18
6
Diament Pstragowa
14
21
32
-
22
7
Huragan Kozlowek
14
19
28
-
31
8
Start Lubenia
14
17
35
-
35
9
Aramix Niebylec
14
15
21
-
21
10
Grom Mogielnica
13
12
17
-
28
11
LKS II Hermanowa
14
10
18
-
55
12
Skarbek Gogolow
14
5
21
-
70
13
Albatros Szufnarowa
13
4
15
-
45